Blog pozastaven!

Lonžování mladého koně

23. února 2009 v 21:20 | snopinka |  Výcvik koně
Lonžování
Stále mnoho lidí v řadách koňských fanoušků si neuvědomuje, jak je lonžování pro výcvik každého koně důležitý. Z vlastní zkušenosti vím, jak mnozí, hlavně z řad soukromých chovatelů, vyvolávají hesla, že lonžovat se mladý kůň musí každý den a nejméně hodinu. Kdo ale o výcviku koní a jejich chovu něco zná, ví, že je to nesmysl, stejně jako pouhé prohánění koně dokola, aby se vyběhal.

Lonžování patří k výcviku každého koně, ať závodního nebo rekreačního. V případě, že lonžujeme mladého koně před odsednutím, musíme vzít v úvahu jeho věk a přizpůsobit tomu délku a průběh lonžování.
Mladý kůň se soustředí pouze malou chvíli, proto ho nesmíme přetěžovat nadměrnou délkou lonžování. Zpočátku stačí mladému koni několik minut, a lonžování postupně a přiměřeně prodlužujeme.

Všeobecně platí, že délka lonžování nemá přesáhnout 30 minut, a to včetně uvolnění koně. Lonžování učí koně uvolněnosti, poslušnosti a pravidelnosti chodů a nejen to, posilují a vyvíjejí se mu svaly, hlavně pak svaly zádě. Jak naučit mladého koně lonžování? Pro výcvik mladého koně je velkou výhodou, máme-li k dispozici uzavřený lonžovací kruh. Mladý kůň často na lonži pobíhá, vyhazuje, nebo se snaží pullovat, či vypadává plecí ven z linie kruhu. Lonžovací kruh tyto návyky koni nedovolí, proto je pro výcvik mladých koní vhodný. Průměr tohoto kruhu by se měl pohybovat minimálně mezi 12,5 m a maximálně 18 metry.

Pro výcvik koně na lonži je důležité základní vybavení, jako je lonž kolem 10 m dlouhá, nejlépe bavlněná, asi 3 cm široká, na jednom konci se zápřezkou nebo karabinou a na druhém konci se smyčkou, kterou drží lonžující v ruce. Dále budeme potřebovat lonžovací ohlávku s obnoskem nebo uzdečku s vhodným udidlem. Pro mladé koně je nejvhodnější nelomenné gumové udidlo, pro koně ve výcviku tlusté lomenné udidlo. Každé udidlo pro lonžování by mělo být opatřeno gumovými kroužky, které nedovolí posunování udidla v konské hubě. Nepostradatelný pro lonžování je dlouhý lonžovací bič, který by měl mít dostatečně dlouhý šlahoun, aby bylo možné na koně na kruhu dosáhnout.

Samozřejmostí je bandážování všech čtyř koňských nohou, které dávají koňským šlachám na liniích kruhu oporu. Pokud nejsou k dispozici bandáže, pak použijeme alespoň kamaše, a podle potřeby i chrániče patek - zvony. Pro lonžování koně bez jezdce je vhodný lonžovací obřišník nebo alespoň sedlo, ze kterého sundáme třmeny i se třmenovými řemeny. Pokud používáme k lonžování některou z pomocných otěží (vyvazovací otěž, chambon,..), zapínáme je až na místě k lonžování a dbáme, aby byly vždy zapnuty správně. Vyvazovací otěže zapínáme tak, aby vnitřní otěž byla asi o 1 díru kratší, což odpovídá asi 10 cm. Pokud necháme obě vyvazovací otěže stejně dlouhé, aniž bychom zapnuli vnitřní kratší, bude kůň nucen chodit na kruhu přímo a bude vypadávat přes vnitřní lopatku ven z kruhu bez podélného ohnutí. Tím je koni znemožněno podsunovat vnitřní zadní nohu a tím pádem i celkové posílení zádi, což je při lonžování žádoucí. Při změně ruky nezapomeneme otěže přepnout. Vyvazovací otěž je zapojena ve správné délce, jestliže je nos koně na kolmici. Jestliže je nos koně před kolmicí, je vyvazovací otěž zapojena příliš dlouze a pokud je nos za kolmicí, je to důkaz krátce zapojené vyvazovací otěže a kůň je nucen se po ní "rolovat".

Lonžování se chambonem je vhodné zejména pro koně, kteří vlečou zadek za sebou a stojí spíše na předku. Použití chambonu je ale náročnější než použití vyvazovacích otěží, proto je nutné lonžovat s ním koně správně. Zvlášť důležité je správné a včasné pobízení lonžovacím bičem, který nutí koně více podsazovat zád, tím pádem se vyklenuje hřbet a vyvíjí se tak potřebné svalstvo.

Zapnout lonži je možné několika způsoby. Nejčastější způsob je zapínání lonže do vnitřního kroužku udidla. K tomuto způsobu je potřeba dodat, že pokud ho používáme, udidlo musí být opatřeno gumovými kroužky, jinak udidlo klouže hubou dovnitř.
Dalším vídaným zapnutím je použití tzv. lonžovacího spojky. Její použití pro lonžování má stejnou nevýhodu, jako když lonži protáhnete vnitřním kroužkem udidla spodem pod bradou do vnějšího kroužku udidla. Tlak lonže jednoduše sevře kroužky udidla k sobě, a výsledek je ten, že udidlo se v konské hubě jednoduše "zlomí" a kloub udidla tlačí na horní patro. Mezi jiné způsoby patří provléknutí lonže vnitřním kroužkem udidla přes nátylník a zapnutím do vnějšího kroužku. Tím je tlak na oba koutky koně stejný a nedochází k posunování udidla.
Lonž držíme smotanou v potřebné délce v té ruce, na kterou kůň chodí. Nesmíme ji mít omotanou kolem ruky, ale volně smotanou, abychom ji mohli podle potřeby povolit či zkrátit. Lonžovací bič držíme v druhé ruce, aby jeho konec směřoval k hleznům koně. Kdybychom se pak na lonžování podívali z ptačí perspektivy, vypadalo by to tak, že správné držení lonže a lonžovacího biče utvoří mezi koněm a cvičitelem trojúhelník.
Samotné lonžování začínáme vždy na levou ruku, a až když kůň umí chodit na levou ruku, začínáme s lonžováním na ruku pravou. Ze začátku potřebujeme k lonžování pomocníka, který pomůže koni v pochopení požadavku tím, že ho vodí po kruhu, než se kůň naučí chodit samostatně. Pak pomocník pomalu odejde do středu ke cvičiteli. Když kůň zůstane na kruhu bezradně stát, znovu mu pomocník pomůže.

Lonžování samozřejmě začínáme vždy v kroku a podle potřeb a stupně výcviku dále pokračujeme až ke cválání. S mladým koněm začínáme cválat až po klidném přechodu z kroku do klusu a naopak, a docílili jsme jeho uvolnění. Je důležité, aby mladý kůň chodil na lonži klidně, ale živě. Rychlý klus mladého koně brzy vyčerpá a pokud se v klusu loudá, neuvolní se.
Lonžování lze také velmi dobře využít k nácviku odhadu vzdálenosti a zvedání nohou, a to použitím kavalet. Kavalety používáme až v pozdějších lekcích lonžování, kdy kůň bezpečně reaguje na všechny pobídky a všechny tři základní chody. Kavalety pokládáme paprskovitě na kruh. Pro překračování v kroku činí vzdálenost mezi kladinami 80 - 90 cm a v klusu asi 1,20 - 1,30m. K výcviku na lonži nám postačí asi 4 kladiny; výškou nepřesahující 20 cm. Pro překračování v kroku slouží část kavalet blíže ke středu kruhu, k překlusávání pak vzdálenější strana, směrem k vnější straně lonžovacího kruhu. Při použití kavalet bychom měli mít dispozici pomocníka, který nám kavalety v případě potřeby poopraví do správné vzdálenosti. Při práci na kavaletách je důležité odepnutí pomocných otěží, aby kůň mohl při překračování použít krk a měl volnost ve hřbetu.

Lonžování zakončíme vždy uvolňovací fází a odměnou. Odepneme pomocné otěže a koně ošetříme jako po běžném ježdění či práci.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nikča Nikča | E-mail | 29. října 2010 v 8:48 | Reagovat

Ahoj, už jsem si toho přečetla dost, ale nikde stále nenacházím odpověd na mou otázku... Kobylka je mlada a se vším teprv začínáme... problém máme s lonžováním - místo toho, aby se pohybvala v kruhu okolo mne jde ke mne :-(. Myslím si, že je důležité, aby toto koník zvládal, proto se ptám :,, jak ji přimět, aby se pohybovala okolo mne a nechodila ke mne ?" :-x  Prosím odepište, kdyžtak na váše uvedený e-mail. (neumannova.nika@seznam.cz) Děkuji :-)

2 Snopinka Snopinka | 3. listopadu 2010 v 16:58 | Reagovat

Existuje více možnosti. Například druhý pomocník, který bude nejprve kobylku vodit po kruhu na lonži, stejně tak dobrá pomůcka je dlouhý lonžovací bič. Je dostatečně dlouhý na to, aby jste jim mohla koně popostrčit zpátky na kruh a ukázat mu cestu..biče se samozřejmě nesmí bát a neměla by ho vnímat jako trestací nástroj:)

3 konik konik | 4. července 2011 v 10:57 | Reagovat

ja mam taky takovy problem....jezdim na ponikovy a vzdy kdyz dojezdim tak ho dam na lonzku a on nechce chodit dokola :-|poradte mi co s nim ma delat????

4 zdenek fráček zdenek fráček | 13. července 2011 v 13:10 | Reagovat

O_O  [:tired:]  :D  ???  :-!  :-|  :-P  :-x  :-?  8-)  8-)  8-O  8-O  :-D  :-D  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  :-(  :-)  :-)  :-)  :-)

5 Kajuš Kajuš | E-mail | 20. července 2011 v 13:29 | Reagovat

Ahojky, já bych potřebovala poradit mám 4 hříbátka 2 ročky a 2 dvouletý .. Potřebovala bych vědět jestli někdo neznáte stránku kde je podrobně napsáno jak s nimi zácházet přirozenou komunikací .. odepisujte prosím na můj email .. :-)

6 sabina sabina | 15. září 2011 v 21:16 | Reagovat

Ahoj, prosím tě potřebovala bych poradit... ve stáji máme 3 letou kobylku .. na levou ruku chodí krásně ale na pravou se vždy točí z5 na levou .. nevím jak na ní .. poraďte prosím :-(

7 and!e and!e | 21. září 2011 v 23:02 | Reagovat

sabino, to mi koník dělá taky. na pravou prostě chodit nechce a přijde mi že tomu ani nerozumí že tam má jít. občas se to povede, občas ne.zkus pomocníka a proste musíš jí nechat navyknout na to, že se to dělá na obě strany

8 Simule Simule | E-mail | 23. října 2011 v 8:16 | Reagovat

Ahoj, s lonžováním mojí 3,5leté kobylky A1/1 po dostizích nemám žádné zvláštní problémy. Včera jsem jí měla chviličku poprvé na lonži na parelce, jelikož jsem si jí nedávno koupila, a byla moc šikovná ;-) Občas se zastavovala a točila ke mě, ale stačilo jí jen znovu ukázat směr a pobídnout a šlapala zas na kruhu, a klus po chviličce na hlas a mírné pobídce bičem zvládala na jedničku 8-) Je to moje holka šikovná, snaží se a jsem ráda za to, že jí mám a baví mě to s ní. Není nic krásnějšího, než být u prvních krůčků svého koně a podílet se na nich :)

9 Petr Petr | E-mail | 9. března 2012 v 6:44 | Reagovat

[5]:Ahoj má zkušenost z lonžováním,vždy si u problémového koně,nebo u mladého,udělám malou kruhovku,prostě nějaké klacky a provázek,nebo ohradník,průměr tak 10 metrů,udělám to tak aby to kůň klidně roztrhl kvůli bezpečí ale ještě se mi to nestalo,kruhovka mu pomůže držet,směr a nemá tendenci,jít ven,vezmu dlouhý bič a dávám ho na opačnou stranu kam chci aby kůň šel tím mu bráním aby se otočil.Dělám ustní povel do kroku a hýbu s byčem dokud se nerozejde,potom přestanu bičem hýbat a jenom ho udržuji za jeho zádí.když se natočí kůň ke mě zvednu ramena a udělám zastrašující rychlý  pohyb,tím se mi vrátí na kruh,potom zaujmu zase uvolněný postoj,přeji ať se vám daří,dělejte to aby to kůň pochopil,slovům nerozumí použíjte své tělo.

10 Veru Veru | 25. srpna 2012 v 13:59 | Reagovat

máš hodně věcí okopírovaných z jiného blogu!!! :-! O_O

11 Barča Barča | E-mail | 11. září 2013 v 17:02 | Reagovat

ahoj. mam se sestřenkou 8letou klisnu. lonžování asi moc nezná. když jsem chtěla ji před ježděním trochu vylonžovat tok mi nechtěla jit na kruh. nemame kruhovku měla jsem ji jen na loonži a bič taky nemame. chodila pořád ke mě. a když jsem šla vedle ní tak se postavila lehce na zadni. něco se ji nelibilo. nevím co. mohli byste mi nějak poradit. jak ji to naučit?prosím? 8-O moc ji neznám je u nás nová mame ji od 7.9.2013 :-(

12 Petra Petra | E-mail | 21. ledna 2014 v 12:42 | Reagovat

Dobrý den prosím o radu, mám shetlandského poníka a učím ho lonžovat. Kobylka nechce pracovat, objede dvakrát kruh a hned se hrne ke mě. Když jí pošlu zpět na kruh, tak se vrátí ale jakmile chci aby naklusala, tak se vrací ke mě, s ušima dozadu. Pokud má změnit rychlost z kroku do klusu, tak se jí to taky nelíbí a hned jde ke mě. Nevím, jak jí vysvětlit, že nekončíme. Zkoušeli jsme pomocníka, ale to mě vůbec nesledovala a zajímaly jí pouze kapsy pomocníka.
Budu moc ráda za jakoukoli radu, co bych mohla zkusit. Kobylka nechce ani vozit děti, vzpíná se a vyhazuje, když jí to přestane bavit, což je ale asi 5 minut.

Děkuji za jakékoli odpovědi
Petra

petrarozarkova@seznam.cz

13 Šárka Šárka | 8. března 2014 v 7:36 | Reagovat

Mám problém,potřebujeme koníka vyvázet,jelikož hrozně vystrkuje hlavu na strany a pak blbne.Tak se chci zeptat jak to udělat a případně poslat na to ještě nějaký odkaz :) děkuji moc :-)

14 SergiooA SergiooA | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:24 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

15 FelixI FelixI | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:44 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

16 dulcie dulcie | Web | 25. prosince 2017 v 0:29 | Reagovat

chytre pujcky praha :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama